skypeYahoo Emailrss
Live Help
آخرین اخبار
سوالات متداول
نظرسنجی
نظر شما در ارتباط با وب سایت چیست؟پیوندها
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
شرکت پتروشیمی مروارید برای تولید صنعتی کاتالیست هیدروژناسیون استیلن با شرکت نفت و گاز سرو تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، شرکت نفت و گاز سرو در دستاوردی جدید طی چهار سال تحقیق و تلاش توانست با همکاری شرکت پتروشیمی مروارید که در عرصه زیر ساخت‌های آزمون و اندازه‌گیری علمکرد کاتالیست در مقیاس پایلوت توانمندی‌های بالایی دارد کاتالیست مهم دیگری در صنعت پتروشیمی را بومی سازی کنند.

کاتالیست هیدروژناسیون استیل برای تولید الفین کاربرد دارد که با توجه به توسعه مجتمع‌های تولیدکننده الفین در کشور، بومی‌سازی این کاتالیست اهمیت بالایی دارد.

غلامرضا جوکار، مدیرعامل شرکت پتروشیمی مروارید در این باره گفت:  این کاتالیست تنها کاتالیزور تولید اتیلن در سراسر جهان است که تنها در اختیار چند شرکت خارجی است، طی 30 سال گذشته مجتمع‌های پتروشیمی این کاتالیست را از شرکت‌های خارجی می‌خریدند.

وی افزود: پتروشیمی مروارید با سرمایه‌گذاری 750 میلیون تومانی این پروژه تحقیقاتی را آغاز کرد و امروز شاهد بومی‌سازی کامل کاتالیست راهبردی هیدروژناسیون استیلن برای صنایع پتروشیمی هستیم، به‌طوری که تا به امروز این کاتالیست مراحل آزمون خود را پشت سر گذاشته است و عملکردی بسیار با کیفیت‌تر از نمونه‌های خارجی دارد.

ادامه خبر...

 • ۱۲:۵۶ (شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴)
 • پتروشیمی شازند هم اکنون با ١٠٠,٣ درصد ظرفیت اسمی خود در حال تولید محصولات پتروشیمی است.
 • به گزارش شانا، ظرفیت اسمی پتروشیمی شازند سالانه بیش از ١,٤٦ میلیون تن است که بر اساس آمارهای موجود از این میزان تا پایان تیرماه امسال بیش از ٥٠٠ هزار تن تولید شده است.

  این پتروشیمی با تولید ماهانه حدود ١٢٥ هزار تن محصول در کشور توانسته ٣,١٩ درصد از تولید کشور را به خود اختصاص دهد.

  به گزارش روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، پتروشیمی شازند در تهیه و تولید انواع مواد و فرآورده‌ های پتروشیمی از قبیل پلی اتیلن، پلی پروپیلن، بوتادین، پلی بوتادین، اسید استیک، وینیل استات، اتیلن اکساید و اتیلن گلیکول ها، ۲-اتیل‌ هگزانول و بوتانلها، اتانول‌آمین ها فعالیت می کند.

  مجتمع پتروشیمی شازند (اراک) یکی از طرح‏های استراتژیک و زیربنایی کشور است که در راستای سیاست راهبردی و اصولی توسعه صنعت پتروشیمی، با اهداف مهمی از قبیل تامین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی، تربیت نیروهای کارآمد انسانی برای توسعه آینده این صنعت و انتقال دانش فنی، در سال ١٣٦٣ توسط شورای عالی اقتصاد به تصویب رسید و در سال ١٣٦٩ رسما عملیات این طرح عظیم و ملی آغاز و در سال ١٣٧٢ فاز اول آن به بهره‏برداری رسید.  

  این مجتمع با داشتن ١٥ واحد تولیدی فعال، ترکیبی کم‏ نظیر از محصولات پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می کند و با توجه به انحصار تولید بعضی محصولات حیاتی از قبیل اکسیداتیلن، وینیل استات، دواتیل هگزانول، نرمال بوتانول، ایزو بوتانول، اتانول آمین ها، اتوکسیلات‏ها و پلی بوتادین رابر، نقش این مجتمع در تامین نیازهای راهبردی صنایع مختلف کشور را می‏توان بی ‏نظیر دانست.

ادامه خبر...

 • ۱۳:۲۳ (شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴)
 • پس از برچیده شدن تحریمها، پتروشیمی می تواند به عنوان قطعه ای از پازل صحنه کاهش خام فروشی مواد اولیه، نقش مهمی ایفا کند.
 • به گزارش شانا، شهباز حسن پور، عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص نقش و جایگاه صنایع پتروشیمی پس از برچیده شدن تحریمها اظهار کرد: همه بخشهای حوزه انرژی مانند پتروشیمی و حتی بخش معدن می توانند در کشور ظرفیتهای خاصی را ایجاد کنند.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به لزوم ایجاد بهره وری و ارزش افزوده بیشتر، افزود: هنوز در بخشهای زیادی، خام فروشی صورت می گیرد، از این رو همه تصمیم گیران و تصمیم سازان باید به این موضوع توجه کنند.

  این نماینده مجلس نهم گفت: تنها راه گریز از خام فروشی، تبدیل مواد اولیه به محصول است که یکی از محل های دارای اهمیت برای انجام این امر، صنایع پتروشیمی است.

  وی با بیان این که هر کدام از صنایع ایجاد کننده ارزش افزوده مانند قطعه پازل هستند که صحنه ایجاد ارزش افزوده را خلق می کنند، افزود: با برچیده شدن تحریم ها باید راهبرد کاهش خام فروشی به عنوان یک اصل و نقشه راه  در دستور کار قرار گیرد.

  این نماینده مجلس نهم، افزود: منابع، سرمایه آیندگان هستند، بنابراین نباید آنها را ارزان در اختیار سایر کشورها قرار داد و موجب اشتغالزایی برای آنها شد.

  به گزارش روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران وی گفت: باید از ظرفیت های خارجی برای ورود فناوری های به روز و جدید به کشور به ویژه در صنعت پتروشیمی استفاد کرد و در کنار آنها تلاش کرد نیروهای بومی و متخصص آموزش های لازم را دریافت کنند تا از خام فروشی در ابعاد مختلف جلوگیری شود.

ادامه خبر...

 • ۱۰:۱۱ (شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴)
 • بورس کالای ایران هفته گذشته در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی میزبان معامله ٢٢٤ هزار و ٤٣٨ تن انواع کالا بود.
 • به گزارش شانا، در هفته منتهی به ٢٨ خرداد ماه، ٤٦٤ هزار و ٤٠٢ تن انواع کالا به ارزش بیش از ٧٦٦٧ میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

  همچنین در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، ٢٢٤ هزار و ٤٣٨ تن انواع کالا به ارزش بیش از ٢٩٦٧ میلیارد ریال به فروش رسید.

  این گزارش می افزاید: در این تالار، ٨٩ هزار و ٩٢٤ تن انواع قیر، ٢٧ هزار و ٤٠٠ تن مواد پلیمری، ٦٩ هزار و ٥١٠ تن وکیوم باتوم، ١٢ هزار و ٥٠٠ تن لوب کات، ١٢ هزار و ٩٣٣ تن مواد شیمیایی، ٣٠٠ تن عایق رطوبتی، ٩٨٧٠ تن گوگرد و دو هزار تن سلاپس واکس معامله شد.

  گفتنی است، گروه های کالایی لوب کات، گوگرد، قیر، مس، کنسانتره مولیبدن و آلومینیوم رشد معاملات را طی هفته منتهی به ٢٨ خرداد ماه تجربه کردند.

  همچنین، در تالار داخلی و صادراتی محصولات صنعتی و معدنی، ١٨٤ هزار و ٢٤٠ تن انواع کالا با ارزشی بیش از ٢٨١٤ میلیارد ریال معامله شد.

  در این تالار، ١١٣ هزار و ٤٤٤ تن انواع مقاطع فولادی، ٥٥ هزار تن سنگ آهن، ٨٥٧٠ تن انواع مس، ٢٠٠ تن کنسانتره مولیبدن، ٦٨٢٠ تن آلومینیوم، ٢٠٠ تن کک و شش تن کنسانتره فلزات توسط  مشتریان خریداری شد.

ادامه خبر...

 • ۰۹:۰۰ (دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴)
 • قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از تولید بیش از ١٨٠ میلیون تن محصول پتروشیمی تا پایان سال ١٤٠٤ در کشور خبر داد.
 • به گزارش خبرنگار شانا، محمد حسن پیوندی در گفتگو با خبر ٢١ شبکه یک سیما با تاکید بر این که توسعه صنایع تکمیلی در صنعت پتروشیمی در گرو توسعه و افزایش تولید در بخشهای بالادستی صنعت نفت است، گفت: پنج تا هفت درصد از هیدرو کربن تولیدی در کشور به عنوان خوراک وارد صنعت پتروشیمی می شود، اما این میزان هیدروکربن امسال ضمن اشتغالزایی بسیار با بیش از ٤٤ میلیون تن کالا، ٤٠ درصد از صادرات غیر نفتی کشور را تشکیل می دهد.

  وی افزود: امروزه برای توسعه صنایع تکمیلی به محصولات میانی در صنعت پتروشیمی نیاز داریم، هم اکنون نقشه راه این صنعت طی ١٠ سال آینده در قالب ٦ جلد کتاب تدوین شده است.

  قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران ادامه داد: بر اساس نقشه راه صنعت پتروشیمی محصولات میانی پتروشیمی با سرمایه گذاری بخش خصوصی تولید می شود، در عین حال دولت باید با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی حمایت خود از بخش خصوصی در این زمینه را ادامه دهد.

  وی صنعت پتروشیمی را ترجمان واقعی اقتصاد مقاومتی در ایران دانست و گفت: اگر می توانستیم در زمان خصوصی سازی انسجام صنعت پتروشیمی را حفظ  کنیم، هم اکنون این صنعت رشد بیشتری داشت.

  به گزارش شانا، یکی از محورهای اصلی سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به صنعت نفت در همه بخشها، جلوگیری از خام فروشی است، بلایی که بیش از ١٠٧ سال گریبان این صنعت بزرگ را گرفته است.

  سالهاست که دانسته ایم، آن چیزی که غیر از نفت خام ما را از تک محصولی و ضربه پذیر بودن دور و در حاشیه ی امن اقتصاد جهان قرار می دهد، توسعه ی پایدار یعنی ایجاد ارزش افزوده و تن به کار گروهی دادن و از همین داشته های محدود بیشترین و ماندگارترین صرفه را به جامعه تزریق کردن است.

  در این میان صنعت پتروشیمی می تواند بیشترین خدمت را به جامعه ی اقتصادی ایران بکند، این صنعت توانایی و این امکان را دارد که با فرآوری، تولید و عرضه محصولاتی با ارزش افزوده بسیار زیاد، نقش مهمی در ارتقا جایگاه اقتصادی ایران، رفع بیکاری و اشتغالزایی و درآمدزایی بازی کند.

  اکنون با این اشاره ای گذرا و اجمالی می توان به گفته کارشناسان اقتصادی اعتماد بیشتری کرد و گفت هر یک شغل در صنعت پتروشیمی، حداقل ١٤ نفر ایرانی را می تواند مشغول به کار کند، با این حساب اگر نیمی از این ١٤ نفر را دارای خانه و خانواده در نظر گیریم و تصور کنیم که هر خانواده حداقل از سه نفر تشکیل شده است، به رقمی می رسیم که بی هیچ اغراقی قابل توجه و تامل است، از این روست که وزارت نفت ایران از یک سو برنامه توسعه ٧٥ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی تا هشت سال آینده و از سوی دیگر به تولید رسیدن کامل پارس جنوبی ظرف سه سال آینده را هدف گذاری کرده است؛ این دو می توانند نوید بخش پیشرفت سریع صنعت پتروشیمی و در نتیجه ایران در سالهای آینده باشند.

ادامه خبر...